Iedarbīgs līdzeklis ražošanas efektivitātes un kvalitātes pacelšanai ir vienkārša procesu sakārtošana tā, lai procesi sekotu secīgi cits citam un neveikt liekas darbības. Kā vienkāršu un efektīvu procesu optimizāciju ražotāji izmanto Lean vizuālās kontroles metodes. Šajā metodē viena nozīmīga sastāvdaļa ir Lean darba stacijas.
1. Kas ir Lean darba stacijas un darba galdi?
Lean darba galdu aprīkojuma pamatā ir ekonomiskas ražošanas principu izmantošana. Darba galdus parasti veido tā, lai uz tā maksimāli ātri un ērti būtu iespējams veikt nepieciešamās darba operācijas. Darba galdus un stacijas parasti izveido secīgi citu aiz citas un veicamos darbus standartizē, tādā veidā panākot to, ka darbinieks koncentrējas uz savā darba stacijā veicamajiem darbiem.
2. Kā darbojas Lean darba stacijas un darba galdi?
Darba stacijas un darba galdi ir aprīkoti ar visu darbam nepieciešamo - instrumentiem, izejmateriāliem, šabloniem. Aprīkojums izvietots ergonomiski pareizi, tā, lai katra darbība būtu maksimāli ērta, instrumenti nebūtu jāmeklē un tie vienmēr ir darbam paredzētajā vietā. Ja veicams sērijveida standartizēts darbs, ko nav iespējams izdarīt vienā darba stacijā, tad darba galdus izvieto secīgi pēc veicamajām ražošanas operācijām. Sagatavju padošanu organizē ar padeves mehānismiem vai konveijeriem, tādā viedā atbrīvojot darbinieku laiku tiešajiem darbiem.
3. Kāpēc izmantot Lean darba galdus?
Lean pieeja ražošanā paredz darbu standartizēšanu un lieko darbību atmešanu. Lean darba stacijas un darba galdi ir viens no instrumentiem. Ja darba stacijas ir savienotas ar mehāniskas padeves mehānismiem, tas dod iespēju ietaupīt darbinieka laiku uz detaļu nodošanu uz tālākajām darba stacijām. Tāpat lietojot šablonus montāžai nav nepieciešams patērēt laiku mērot un pozicionējot detaļas. Tāpat darba stacijas tiek iekārtotas lietojot vizuālās kontroles metodes.
Neatkarīgi no tā kādus mērķus vēlaties sasniegt Lean metodes ražošanā dod iespēju uzlabot ražošanas un efektivitātes rādītājus. Tāpat procesu ieviešana ir iespējama pakāpeniska no manuāla darba ar rokām līdz automatizētām sistēmām.
Comments